Helal Gıda Sertifikası Alan Firmalar …

Eki 17, 2011
Comments off
2.445 Views

Ey iman edenler! Size kısmet ettiğimiz rızıkların hoş ve temiz olanlarından yiyin ve Allah’a şükredin, eğer yalnız O’na kulluk ediyorsanız. (2:172) Yani rabbimiz buyuruyor Ey inanmış kullar! Size verdiğimiz rızıklar var. Bunların helali var haramı var. Temizi var, pisi var. Sağlıklısı var, sağlıksızı var. Siz temizlerinden yeyin. Siz hayvan değilsiniz önünüze gelen her ottan yiyemezsiniz. Siz insansınız seçmek zorundasınız’ buyuruyor. Müslüman her önüne geleni yiyemez. Allah’ın rızasına ve onayına uygun gıdaları tüketir.

Hadisi şerifte ” Kim haram gıdalarla beslenirse, ona en yakışan yer cehennemdir ” buyurdu (sallalahu Aleyhi vessellem) …

Müslüman seçiçi olması lazım değilmidir. Rabbimiz hangisini haram hangisini helal etti bilmek lazımdır. Mesela çokları tavuk yer ama aldığı yere sordumu bu tavuk el kesimimidir ? yoksa Makina kesimimidir. Dikkat edin makina kesimine helal diyenler var. Allah teala onları ıslah eylesin… SERAHSi ‘nin namı değer FIKIH kitabı MEBSUD kitabında aynen şu ibareyazar.

3 tane tavuğun kafasını altalta koysan BİSMİLLAh deyip kessen, en üsttekini tavuk helal alttakiler mundar olur !!! Yani her yenecek canlı BİSMİLLAH denilip Allah’ımızın adıyla el ile  kesilmesi lazımdır.

Şİmdi GİMDES (Gıda ve ihtiyaç denetleme kurumu) bu işi yerimize helal harama dikkat eden firmalara sertifika vermeye başladı. Allah onlardan razı olsun. Çoğu firma et kesimine alıyor ama ürünlere alamıyor neden mi ? mesela sucugun salamın içine katkı maddesi sodyum nitrit maddesi koymuslar sebebi ise raf ömrünü uzatmak. Bu yüzden helal sertifikası vermemişler. Sodyum nitrit kanserojen bir maddedir. HEr önüne gelen firma TSE belgesi alıyor ama helal mı harammı dikkat etmiyor..

Tükettiğimiz ekmekte bile 67 adet katkı maddesi var. Bir kaç fırın helal sertifikası almış ya diğerleri ? Allah razı olsun bu arkadaşlar diş macununa varıncaya kadar araştırmışlar. Çoğu tüketim maddelerinin içinde domuz yağı maddesine raslamışlar. Bu arkadaslarımız büyük iş görmüşler Kendilerini tebrik ediyor Tarafımızdan hayırla mükafatlandırmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz.

 

HELAL GIDA SERTİFİKASI ALAN firmalar için TIKLAYINIZ

Ayrıca Facebook Sayfasındanda Gimdes’i takip edebilirsiniz.

Comments are closed.