Sabetay Sevi ve Sabetayistler

Tem 21, 2011
Comments off
1229 Views

Sabetayistler nerelerde ikamet ediyorlardı ?

Öncelikle Sabetaycılığı bilmeyenler için bilgilenmeleri… Bilenler için de hafızalarındaki bilgilerin tazelenmesi babında kısa ve özet bilgi sunalım.

Sabetay Sevi 31 mayıs 1665 tarihinde “Mesih” olduğunu ilan etti. Yahudi inancına göre Mesih, kendilerine, bugünkü israil topraklarında bağımsız bir devlet kuracak ve dünyanın dört bir yanma dağılmış olan Yahudileri bir araya toplayacaktı.

Gelişmelerden rahatsız olan Osmanlı yönetimi Sabetay Sevi’yi tutukladı ve yargıladı. Sultan IV. Mehmed, çok uzun süren yargılamayı perde arkasından takip etti. Yargılama sonunda Sabetay Sevi Müslümanlığı kabul etti. (Dönme)

“Bu can bu bedende olduğu sürece Müslüman’ım” dedi ve “Mehmed Aziz Efendi” adını aldı. Karısı Sara ise “Fatma Hanım” adını seçti! Taraftarlarının bazıları bu hareketi ihanet olarak görüp, Sabetayist olmaktan vazgeçti. Hatta kimileri, “yeni durum”a karşı çıkıp intihar etti. <<Çoğunluk>> ise Müslümanlığı kabul etti. Kabul edenler kendilerine “maaminler” (inananlar) diyorlardı. Sabetay Sevi ve yandaşlarına, dinlerinden döndükleri için, “avdetî” (dönme) denilmeye başlandı. Sabetayistler, islamiyet’i kabul ettiklerini söylemelerine, görünuşte Müslüman gibi hareket etmelerine rağmen, gerçekte Musevîliğe inanmaktaydılar.

Sabetayistlerin büyük çoğunluğu İspanyol göçmeni, yani “Sefarad”dı. Bu nedenle anadilleri Îbranîce-İspanyolca karışımı Ladino’ydu. Çoğu Türkçe’yi ve Rumca’yı da iyi derecede konuşuyordu.

**********

Bu kısa mukaddimeden sonra şimdi asıl konumuza gelelim…

(daha&helliip;)

Comments are closed.