esed-katliam-sam-iran-syria

Şii İran Destekli Esed Şerefsizce Katliam Yaptı.. 1300 Şehid !

Ağu 21, 2013
Comments off
2.277 Views

Şii iran  ve Hizbullah destekli Esed güçlerinin Şam’ın Doğu Gota banliyösüne düzenlediği saldırıda 635 kişi öldü, 3500’ün üstünde kişi yaralandı. Saldırıda kimyasal silahların da kullanıldığını iddia etti. Muhalif kaynaklar, Suriye’deki saldırıda ölü sayısının 1300 ‘e ulaştığını açıkladı.

1010043_713593381990901_74100865_n

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), kentin Doğu Gota bölgesinde düzenlenen rejim güçlerinin saldırısında, Hammuriye’de 300, Arbin’de 78, Sepka’da 67, Keffar Batna’da 140 ve Muaddamiye’de 50 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bölgedeki sahra hastanelerinde tıbbi malzeme eksikliğinden dolayı ölü sayısının artmasından endişe duyulduğunu ifade eden LCC, olayı katliam olarak niteledi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de rejim güçlerinin Meliyha, Cobar, Muaddamiye, Eş Şam ve Dareyya’ya ağır silahlarla saldırdığını ve saldırıların kentin farklı bölgelerinde sürdüğünü belirtti.

SRGC, daha önce yaptığı açıklamada, kimsayal silah kullanıldığı saldırıda ölü sayısının 430, yaralı sayısını ise 3 bin 600 olarak bildirmişti.
Rejim güçlerinin Meliyha, Cobar, Muaddamiye, Eş Şam ve Dareyya’ya ağır silahlarla saldırdığını belirten SRCG, saldırıların kentin farklı bölgelerinde sürdüğünü belirtti.SRGC ile Yerel Koordinasyon Komitesi ve bölgedeki aktivistler, saldırılarda kimsayal silah kullanıldığını öne sürdü.Suriye-esed-katliam-syria-iran (9)

Sarin gazı kullanıldı
Bölgedeki doktorlardan Halid Mahmud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok sayıda kişinin kullanılan “sarin gazı”ndan etkilendiğini ifade etti.

Yaralılarda nefes darlığı, kusma, göz bebeklerinde küçülme, bilinç kaybı yaşandığını belirten Mahmud, acil olarak tıbbi malzemeye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Mahmud ölü sayısının artmasından duyduğu endişeyi de dile getirdi.

Suriye-esed-katliam-syria-iran (7)

Suriye-esed-katliam-syria-iran (12)

Kalıntılar görülebilir

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, Birleşmiş Milletler (BM) Heyetinin Şam’da düzenlenen saldırının gerçekleştiği yerlere hemen ulaşması halinde Esed güçlerinin fırlattığı füzelerin kalıntılarını görebileceğini belirtti.

Siviller saldırıya uykuda yakalandı

Öte yandan bölgedeki aktivistler, sabahın erken saatlerinde sivil yerleşim bölgelerine havadan atılan gaz bombaları sebebiyle insanların saldırıya savunmasız şekilde, uykuda yakalandığı belirtti.

Bu sebeple yüzlerce kişinin öldüğü en az 3 bin 600 kişinin yaralandığını bildiren aktivistler, yaralıların bölgedeki sahra hastanelerine kaldırıldığı ifade etti.

 

 Suriye-esed-katliam-syria-iran (4)

Çocuğu katledilen babanın feryadı yürekleri dağladı

Suriye’de Esed yönetiminin kimyasal silah saldırısına maruz kalarak nefes alamayan çocuğunu hastaneye yetiştiremeyen babanın feryatları kameralara böyle yansıdı…

Suriye’de halk bugün kimyasal silah saldırısı ile uyandı. Şam’ın Doğu Ğuta bölgesinde yapılan saldırıda yüzlerce kişiyi yaşamını yitirdi. Muhalifler ilk olarak ölü sayısını 430 duyururken bu sayının 635’e ulaştığı belirtiliyor.

Yayınlanan görüntülerde saldırı sonrasında hastaneye kaldırılan çocuklar ve siviller görülüyor. Bir babanın kimyasal saldırıya maruz kalan çocuğunu arabayla hastaneye yetiştirmeye çalışması görüntülere yansıyor. Panik içinde koşuşturan baba daha sonra çocuğunun üzerine su dökerek uyandırmaya çalışıyor. Tüm müdahalelere cevap vermemesi üzerine çocuğunun öldüğünü anlayan baba sinir krizi geçiriyor. Çocuğunu kameralara doğru kaldıran baba, “Nerede İslam dünyası? Hazreti Muhammed (SAV) Müslümanlar Şam’da fesat çıkarsa artık sizden hayır gelmez. Buyuruyor. Vallahi sizde hayır yok. Billahi sizden hayır yok” siteminde bulundu.

Kimyasal saldırı ülkede BM silah denetçilerinin inceleme başlattığı döneme denk gelmesi dikkat çekiyor. Pazartesi günü Şam’a gelen BM kimyasal silah denetçileri Halep’in Han el Aseli bölgesi olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde kimyasal silah kullanılması ile ilgili inceleme başlatmışlardı.

 

1097765_713632988653607_1781110655_o 1148912_234534113360562_943617892_n suriyekatliam

 

syria-katliam

Comments are closed.